Hledat

Ubytování

Paříž - základní informace o hlavním městě Francie

Paříž představuje hlavní město Francie. Rozkládá se na ploše 86,9 km2 a žije zde přes 2,1 milionů obyvatel. V celé pařížské aglomeraci je to přes 10 milionů obyvatel. Hustota zalidnění činí 21 194 obyv./km2. Paříž představuje významné kulturní, obchodní i politické centrum. Sídlí tu mnohé významné společnosti, ale také mezinárodní organizace, např. UNESCO, OECD či ICC.

Blíže k Paříži

Paříž má dva obydlené ostrovy. Jsou jimi Île de la Cité a Île Saint-Louis. Ostrov Île de la Cité byl první pařížskou oblastí, která byla osídlená. Nejvýznamnější památkou ostrova a obecně památkou Paříže je katedrála Notre Dame. Île Saint-Louis je druhým ostrovem na řece Seině. Byl pojmenovaný podle francouzského krále Ludvíka IX. Oba ostrovy jsou spojené mostem Pont Saint-Louis.

Paříž má významnou ekonomiku, která ovlivňuje světové hospodářství. Ekonomika Paříže je různorodá. Velké zastoupení má průmysl, především automobilový. Daří se tu i dalším průmyslovým odvětvím. Hlavní část pracovních míst však tvoří služby. Velký význam má i Pařížská burza. Paříž představuje i centrum módy. Mnozí se sem vydávají za nakupováním. Najdete tu luxusní módní domy, ale i další nákupní centra a trhy. Své si tu najdou milovníci kultury. Ať už z této oblasti vyhledáváte cokoliv, v Paříži to najdete. Je tu mnoho divadel, muzeí, galerií, kin i restaurací. Konají se tu operní a divadelní představní, výstavy, koncerty, módní přehlídky i sportovní akce. Co nejvíce láká vás?

Počasí v Paříži

A na jaké se v Paříži připravit počasí? Paříž se nachází v mírném podnebném pásu. Kvůli vlivu oceánického podnebí jsou tu poměrně chladná léta. Průměrné letní teploty tu jsou kolem 18oC. Jsou tu však mírné zimy (kolem 6oC). Ať už se do Paříže chystáte v jakémkoliv ročním období, nezapomeňte si deštník. Dešťové srážky tu jsou poměrně časté. V porovnání s jinými městy Francie tu je méně slunečných dnů.
Přemýšlíte, jaké období je nejideálnější na návštěvu Paříže? Volte jaro či podzim. Teploty jsou příjemné. Zpravidla není zima ani horko, což je ideální na poznávání památek. Paříž se ale nachází ve stejném pásmu jako Česká republika, proto je pro návštěvu vhodné kterékoli roční období. Kouzlo má tak i léto a piknik pod Eiffelovou věží nebo romanticky zasněžené památky.

Doprava do Paříže

Paříž je významným dopravním uzlem a z České republiky se do ní dostanete různými dopravními prostředky. Nyní si jednotlivé možnosti přiblížíme:

  • letadlo: Cesta letadlem do Paříže je rychlá a pohodlná. Linka Praha-Paříž je přímým spojem, který zajišťuje více dopravních společností. Budete-li si letenku rezervovat s výrazným předstihem, ušetříte mnoho peněz. V Paříži najdete dvě letiště. Jsou jimi Charles de Gaulle a Orly. Orly se nachází na jihu města a druhé zmíněné letiště najdete 23 km severně od Paříže, takže je potřeba počítat s delším přesunem.
  • autobus: Méně pohodlnou, ale stále velmi často využívanou možností je autobusová doprava. Cesta do Paříže trvá autobusem cca 15 hodin. Chcete-li si koupit jízdenku, můžete se obrátit hned na několik společností. V poslední dobou je velmi oblíbená cestovní agentura Student Agency . Zajišťuje pravidelnou dopravu i servis, který vám zpohodlní cestu. Známou společností je také Eurolines.
  • vlak: Železniční doprava z Prahy do Paříže trvá déle než cesta autobusem. Pokud sem vlakem cestujete, vaše cesta bude končit na nádraží Gare de l´Est.
  • auto: Doprava vlastním autem do Paříže je náročnější na organizaci, ale na druhou stranu vám umožní nezávislost. Počítáte-li si náklady na cestu autem, nezapomeňte, že na francouzských dálnicích se platí mýto. Dálnice v Německu jsou zadarmo. Vybírejte hotel s parkovištěm, v Paříži je obtížné rozumně zaparkovat.

 

Doprava v Paříži

Pokud chcete z Paříže poznat co nejvíce, nevyhnete se městské hromadné dopravě či jiným typům dopravy. Dopravu zajišťují v metropoli různé společnosti.

Metro v Paříži

Nejrychlejší možnost, jak se dopravovat po Paříži, představuje metro. Spadá pod dopravní podnik RATP. Metro má 14 linek a celková délka sítě je 213 km. K dispozici je vám kolem tří set stanic. S metrem se dostanete bez problémů po všech částí Paříže a některé spoje vás zavedou i mimo město. Metro je vám k dispozici každý den od 5:30 do 0:30 hodin. Chcete-li mít přehled o jednotlivých linkách, pořiďte si plán metra. Dostanete ho zdarma u všech přepážek s jízdenkami. Většina památek v Paříži je dostupná metrem.

Mapa metra v Paříži

Autobusová a tramvajová doprava v Paříži

Autobusovou dopravu využijete především v případě, že cestujete do okrajových částí Paříže. To nastane, pokud zvolíte ubytování v Paříži mimo centrum dění. V samotném centru jich je méně. Autobusovou dopravu zajišťuje společnost RATP, ale setkáte se i s mnohými soukromými dopravci. Provoz autobusů je zajištěný přes den i v noci. Můžete-li si vybrat mezi autobusovou dopravou a dopravou metrem, volte metro. Autobusy jsou často plné lidí a doprava s jejich využitím je pomalejší. Další možností městské hromadné dopravy v Paříži je cestování tramvají. Je tu několik linek označených písmenem T.

Další možnosti veřejné dopravy

Paříž disponuje i dalšími méně využívanými typy veřejné dopravy. Budete-li se chtít podívat na vrchol Montmartru, můžete využít zdejší lanovku. Zajímavým typem dopravy je Orlyval, což je zvláštní linka lehkého metra. Orlyval spojuje letiště Orly a stanici Antony. Dopravu na liště Charlese de Gaulla zajišťuje CDGVAL. Letiště Charlese de Gaulla a železniční nádraží Gare de l’Est spojuje CDG Express.

Ujít byste si neměli nechat projížďku po řece Seině. Kromě vyhlídkových plaveb je zde i říční linka Voguéo. Je součástí městské hromadné dopravy v Paříži. Funguje od roku 2008 a má pět zastávek. Jsou jimi Gare d’Austerlitz, Parc de Bercy – na pravém břehu, Bibliothèque F. Mitterrand – na levém břehu, Ivry Pont Mandela a École vétérinaire de Maisons-Alfort.

V Paříži je také síť cyklostezek, takže máte-li rádi cykloturistiku, přijdete si tu na své. Nemáte sebou jízdní kolo? Nevadí. Můžete si ho tu půjčit. Vélib‘ představuje systém veřejné půjčovny.

Tip: Paris Visite

V Paříži si můžete koupit jízdenky pro turisty (Paris Visite). Jde o jízdenku pro městskou hromadnou dopravu a může si ji koupit na 1,2, 3 a 5 dnů. Při vybírání jízdenky zohledněte i to, jakých budete využívat zón. Paříž je totiž rozdělena do několika zón. Některé pokrývají jen centrum města a přilehlé okolí, s jinými se můžete dostat i do vzdálených míst.

Paris Visite se vztahuje na všechny typy dopravy společnost RATP, tj. metro, RER, autobusy, tramvaje, lanovka na Montmartre, Montmartrobus, Oslyval a noční linky. Lze je využít i na příměstské vlaky SNCF. Nevztahují se však na zvláštní autobusové linky a na říční linku Voguéo.
V rámci turistické jízdenky získáte slevu 20% na vstup do vybraných pražských muzeí, galerií, ale i do významných pařížských památek. Pokud se chytáte v Paříži nakupovat, potěší vás i 10% sleva na nákup v obchodním domě Galeries Lafayette. Jedná se o oblíbený řetězec francouzských obchodních domů.

Taxi

Pohodlný a rychlý je přesun taxíky. Ty jsou samozřejmě dražší. O konkrétně ceně rozhoduje, kdy a odkud chcete jet. Nejdražší sazba je uplatňovaná na letiště a z letiště. Vyšší ceny jsou za taxi služby v noci. S vyššími cenami se také setkáte v centru Paříže a na atraktivních místech v blízkosti významných památek.

Vlastní automobilová doprava

Snad v každém velkém městě je problém s jízdou autem. Pokud chcete po Paříži jezdit automobilem, obrňte se trpělivostí. Čím blíže budete ve středu městu, tím horší je situace. Problémům se nevyhnete ani při parkování. V okolí Paříži jsou mnohé dálnice, které vám umožní rychlou cestu do měst nacházejících se nedaleko Paříže. Nejsilnější zážitek zažijete při kroužení kolem Vítězného oblouku. Volba vnitřní dráhy někdy znamená dvě až tři objížďky navíc.

 

Nejlépe hodnocená ubytování ve francouzském městě Paříž

J.K. Place Paris

10

J.K. Place Paris

Ubytování (Hotel) J.K. Place Paris. Set in Paris and with Orsay Museum reachable within 300 metres, J.K. Ubytování J.K. Place Paris se nachází ve městě Paříž (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 20 563 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Superb nice apartment located in Montparnasse

10

Superb nice apartment located in Montparnasse

Ubytování (Apartmán) Superb nice apartment located in Montparnasse. Superb nice apartment located in Montparnasse is located in the 14th arr. District of Paris, 1.5 km from Luxembourg Gardens, 2.4 km from Rodin Museum and... Ubytování Superb nice apartment located in Montparnasse se nachází ve městě Paříž (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 1 837 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Tour Eifel - Quai André Citroën ID 273

10

Tour Eifel - Quai André Citroën ID 273

Ubytování (Apartmán) Tour Eifel - Quai André Citroën ID 273. Situated in Paris, 2 km from Eiffel Tower and 2.8 km from Paris Expo - Porte de Versailles, Tour Eifel - Quai André Citroën ID 273 offers free WiFi and air... Ubytování Tour Eifel - Quai André Citroën ID 273 se nachází ve městě Paříž (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 9 622 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Edgar Suites Auteuil - Le Marois

10

Edgar Suites Auteuil - Le Marois

Ubytování (Aparthotel) Edgar Suites Auteuil - Le Marois. Situated within 600 metres of Parc des Princes and 2. Ubytování Edgar Suites Auteuil - Le Marois se nachází ve městě Paříž (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 3 562 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Luxury 2 Bedroom 2 Bathroom Louvre & Notre Dame

10

Luxury 2 Bedroom 2 Bathroom Louvre & Notre Dame

Ubytování (Apartmán) Luxury 2 Bedroom 2 Bathroom Louvre & Notre Dame. Luxury 2 Bedroom 2 Bathroom Louvre & Notre Dame is located in the 1st arr. District of Paris, 1.1 km from Louvre Museum, 1.9 km from Sainte-Chapelle and 2. Ubytování Luxury 2 Bedroom 2 Bathroom Louvre & Notre Dame se nachází ve městě Paříž (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 8 489 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Quiet and cosy flat in Paris

10

Quiet and cosy flat in Paris

Ubytování (Apartmán) Quiet and cosy flat in Paris. Located in Paris in the Ile de France region, Quiet and cosy flat in Paris has a balcony. It is set 2. Ubytování Quiet and cosy flat in Paris se nachází ve městě Paříž (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 2 511 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Nejlépe hodnocená ubytování ve francouzském regionu Ile de France

Grand F3 CONFORTABLE 5 mn de Paris et proche Disneyland

10

Grand F3 CONFORTABLE 5 mn de Paris et proche Disneyland

Ubytování (Apartmán) Grand F3 CONFORTABLE 5 mn de Paris et proche Disneyland. Grand F3 CONFORTABLE 5 mn de Paris et proche Disneyland is located in Maisons-Alfort. Ubytování Grand F3 CONFORTABLE 5 mn de Paris et proche Disneyland se nachází ve městě Maisons-Alfort (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 4 102 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

J.K. Place Paris

10

J.K. Place Paris

Ubytování (Hotel) J.K. Place Paris. Set in Paris and with Orsay Museum reachable within 300 metres, J.K. Ubytování J.K. Place Paris se nachází ve městě Paříž (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 20 563 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Superb nice apartment located in Montparnasse

10

Superb nice apartment located in Montparnasse

Ubytování (Apartmán) Superb nice apartment located in Montparnasse. Superb nice apartment located in Montparnasse is located in the 14th arr. District of Paris, 1.5 km from Luxembourg Gardens, 2.4 km from Rodin Museum and... Ubytování Superb nice apartment located in Montparnasse se nachází ve městě Paříž (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 1 837 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Tour Eifel - Quai André Citroën ID 273

10

Tour Eifel - Quai André Citroën ID 273

Ubytování (Apartmán) Tour Eifel - Quai André Citroën ID 273. Situated in Paris, 2 km from Eiffel Tower and 2.8 km from Paris Expo - Porte de Versailles, Tour Eifel - Quai André Citroën ID 273 offers free WiFi and air... Ubytování Tour Eifel - Quai André Citroën ID 273 se nachází ve městě Paříž (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 9 622 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Welcome at home

10

Welcome at home

Ubytování (Apartmán) Welcome at home. Boasting a garden, an outdoor pool and garden views, Welcome at home is situated in Noisy-le-Grand. Ubytování Welcome at home se nachází ve městě Noisy-le-Grand (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 2 378 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Appartement proche Paris

10

Appartement proche Paris

Ubytování (Apartmán) Appartement proche Paris. Appartement proche Paris is set in Les Pavillons-sous-Bois and offers free bikes, a garden and barbecue facilities. Ubytování Appartement proche Paris se nachází ve městě Les Pavillons-sous-Bois (Francie - Ile de France). V následujících dnech se ceny pohybují od 3 400 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)